Jak działają mięśnie Kegla?

Mięśnie dna miednicy (mięśnie Kegla) tak naprawdę stanowią konglomerat mięśniowo ścięgnisty składający się z następujących struktur:

  • mięsień łonowo-guziczny
  • mięsień biodrowo-guziczny
  • mięsień kulszowo-guziczny

Ta swoista „przepona”, stanowiąca poziome wsparcie narządów miednicy rozciąga się pomiędzy kośćmi łonowymi, kulszowymi do kości guzicznej.
Słaba kontrola mikcji - nietrzymanie moczuDzięki temu, że przez nią przebiega między innymi struktura szyi pęcherza moczowego. Ucisk struktur mięśniowych, których włókna przebiegają wokół szyi pęcherza powoduje zaciskanie się światła szyi i wspomaga utrzymanie moczu w pęcherzu. Mięśnie Kegla podlegają, jak każde mięśnie poprzecznie prążkowane (oprócz mięśnia serca), woli i mogą być kurczone przez człowieka.

Wraz z upływem czasu ich siła słabnie. Przebyte ciąże, infekcje czy niektóre leki lub mikrourazy, mogą osłabiać ich siłę i powodować mimowolne popuszczanie moczu.
Ponieważ jednak są one podatne na ćwiczenia, można zwiększyć ich masę i siłę skurczu.

Ćwiczenia muszą być jednak prowadzone w sposób planowy i stosunkowo długo, najlepiej pod nadzorem rehabilitanta. Uświadomienie sobie struktur mięśniowych dna miednicy jest warunkiem koniecznym do efektywnych ćwiczeń.
Stąd wprowadzenie poszczególnych ćwiczeń w odpowiedniej konfiguracji zwiększa skuteczność rehabilitacji, szczególnie z zastosowaniem specjalistycznego sprzętu treningowego.

W pierwszym etapie korzystnym jest zastosowanie stożków dopochwowych i/lub elektrostymulacji z użyciem sondy dopochwowej lub doodbytniczej. W przypadku poznania swoich możliwości w zakresie kontrolowanego skurczu mięśni Kegla, najlepsze i długotrwałe efekty daje stosowanie trenażera dopochwowego, który pozwala na regulowane ćwiczenia tych struktur.

Ważnym jest jednak przede wszystkim, aby pacjent / pacjentka znał położenie mięśni dna miednicy i swoje możliwości ich ćwiczenia poprzez skurcz.
Pełne przywrócenie sprawności mięśni Kegla zazwyczaj nie jest możliwe (szczególnie po mikrourazach po porodach), lecz można zdecydowanie poprawić ich sprawność lub opóźnić ich degradację i zwiększyć komfort życia, eliminując nietrzymanie moczu i poprawiając komfort życia intymnego.